"Irving Penn Centennial"
Irving Penn to jeden z moich ulubionych fotografów mody, zaraz obok Avedona zajmuje czołowe miejsce w kanonie moich nieustających inspiracji. Podczas mojej ostatniej wizyty w C/O Berlin miałam przyjemność zobaczyć wystawę poświęconą życiu i twórczośći jednego z najsłynniejszych fotografów świata.  "Irving Penn Centennial" tak bowiem zatytułowana jest ta wystawa zrobiła na nas ogromne wrażenie! Wierzcie mi na słowo! iż oglądając z bliska zbiór jego prac, kawałek po kawałku można odnieść wrażenie, że oglądamy kawał bogatej historii ubiegłego półwiecza, historię nie tylko mody, ale także sztuki i kultury.
Penn urodził się 16 czerwca 1917 roku. Studiował w Philadelphia Museum School of Industrial Art gdzie zdobył bogatą widzę w temacie rysunku i malarstwa.      Największą sławę przysniosła mu zaś współpraca z magazynem Vogue w okresie po II Wojnie Światowej. Podczas ekspozycji będziecie mogli zobaczyć najbardziej kultowe sesje mody i najbardziej ikoniczne zdjęcia autorstwa Penna np. ''Rochas Mermaid Dress'' z 50' roku gdzie w syreniej sukni Rochas pozowała do zdjęcia żona fotografa Lisa Fonssagrives. Bez wątpienia Irving stał się najbardziej znanym  i uwielbianym amerykańskim fotografem mody.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych zdjęć artysty jest bez wątpienia portret Pabla Picasso ukazujący jego skrytość przed światem. Jego fotografie były wyrafinowane, minimalistyczne i chłodne. Używał do pracy głównie naturalnego oświetlenia, prostego i monochromatycznego tła.
W słynnym 'kącie' Penna pozowali m.in  Elsa Schiaparelli, Jerome Robbins, Marcel Duchamp, Spencer Tracy, Joe Louis, Igor Stravinsky artyści z Ballet Society, Charles James i Salvador Dalí.
Prócz portretów z których słynął, na wystawie zobaczycie także rzeźbiarskie i geometryczne formy oraz kontrastowe operowanie światłem i cieniemPiękne akty przedstawiające prawdziwe, pozbawione modowego zakłamania ciała kobiet i wiele, wiele inncyh zdumiejwających dzieł.
 Warto zaznaczyć iż Penn miał  mocny wkład w przyłączenie fotografii w obręb świata sztuki.
Ekspozycja "Irving Penn Centennial" była wystawiana już w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, a w Berlinie możecie ją odwiedzać aż do 1-go lipca.
POLECAMY!

Comments

Popular Posts