MAGIA BARCELONY

Twórczość Gaudiego jest bezsprzecznie wizytówką i znakiem rozpoznawczym Barcelony. Jest nierozłączną i najbardziej podziwianą częścią miasta. Musicie wiedzieć, że zaprojektował tu wiele rzeczy, począwszy od ulicznych ławek, lamp, kamienic kończąc na pałacach, kaplicach i ogrodach. Przez jednych wyśmiewany przez innych zaś uznawany za wizjonera epoki, kreatora baśni i najbardziej nowatorskiego architekta. Choć Sagradę Familię Picasso wyśmiał, a Orwell nazwał ''najszkaradniejszą'' budowlą, to do dziś podziwiana jest przez miliony turystów napływających z całego świata. Bazylika stała się symbolem miasta.
Antoni Gaudi od dziecka kochał matematykę i religię, a gdy przybył na studia do Barcelony wiedział, że pragnie poświęcić się architekturze. Gdy kończył studia w latach 70-tych dostał już swoje pierwsze zlecenie na projekt lamp na PLACA REIAL. W między czasie poznawał wielu ludzi, którzy wywarli duży wpływ na jego dalsze poczynania zawodowe. Eusebi Guell stanowił dla mistrza Źródło funduszy, które przez kolejne lata pozwalały mu realizować swoje projekty.Gaudi  dostrzegał w przyrodzie bogactwo form i konstrukcji. Jego architektura jest pełna rozwiązań właśnie zaczerpniętych z przyrody. Park Guell jest tego najlepszym przykładem, imponuje rozmachem i szaleńczą wizją projektanta. Kultowe płytki stanowiące mozaikę rozbijane były drewnianym młotkiem a potem  wspólnie układane przez Gaudiego i jego współpracownika. Ponoć tłukli nawet porcelanę i serwisy obiadowe;-) Posądzano go o szaleństwo, zażywanie środków halucynogennych  i innych substancji odurzających. Wszystko dlatego, że tworzone dzieła były swojego rodzaju wynaturzeniem budowlanym. Gaudi czerpał z przyrody garściami, jedgo stosunek do natury miał także odbicie nawet w diecie, bowiem był wegetarianinem. W 1905 roku postanowił zamieszkać w Parku Guell. Wraz z ojcem i siostrzenicą wprowadził się do domku zaprojektowanego przez Francesca Berenguera. Obecnie mieści się tu muzeum. Kojarzycie słynną balustardę wykonaną z wielobarwnej mozaiki? Jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Barcelonie i najczęściej fotografowana przez turystów. Nie ukrywam,że zrobienie tam zdjęcia to niezłe wyzwanie ;-)
Za kwintesencję architektury Gaudiego uważa się Casę Batllo. Nazywana jest „domkiem z piernika” lub „domem z kości”. Budynek charakteryzuje się fantazyjnymi oknami, kolczastymi balkonami i dachem przypominającym grzbiet smoka. Jest wyjęty niczym z baśni... Budowla przepełniona jest niewielkimi, wysmakowanymi detalami- okna, cała armatura i klamki są świadectwem niebywałego talentu Gaudiego, który w idealny sposób łączył swoje wizjonerskie pomysły z praktycznością.
Prace nad ukończeniem Sagrady będą trwały jeszcze kilka długich lat. Oficjalna data zakończenia ma przypaść na rok 2026 setną rocznicę śmierci projektanta. Budowla na żywo robi ogromne wrażenie! Zauroczyły nas witraże w oknach, przez które do wnętrza kościoła wpadają piękne promienie światła.Wolą samego mistrza było ukończenie świątyni jedynie z prywatnych datków sponsorów. Budowa nie jest zatem finansowana przez rząd. Do czasów współczesnych wzniesiono 8 z zaplanowanych 18 strzelistych wież, mierzących do 170 metrów wysokości. Wieże symbolizują 12 apostołów, 4 ewangelistów, Maryję oraz Jezusa (centralna i najwyższa). Po ukończeniu wieży poświęconej Jezusowi Sagrada Familia stanie się najwyższym kościołem na świecie.


Comments

Popular Posts