Els Quatre Gats


„Barcelona sama była jednym wielkim spektaklem. Młody Picasso pokazał swoje prace w Quatre Gats i na fali wciąż rosnącej sławy pożeglował do Paryża. Gaudi, architekt, zaprojektował całe bajkowe przedmieścia abstrakcyjnych pawilonów z pokrytymi mozaiką, wężowato wijącymi się ławkami. Nawet miejscowy targ rybny był wystawną, mieniącą się jaskrawymi kolorami instalacją artystyczną.''
Andromeda Romano-Lax

''4 Gats'' to fantastyczne miejsce i kawał dobrej historii! Bar z duchem paryskiego kabaretu, który został otwarty po raz pierwszy w 1897 roku. W tamtych czasach było to wybitne miejsce na mapie miasta, źródło inspiracji i centralny punkt spotkań ''na szczycie''.

Nigdy na wyjazdach nie jadamy w tzw. „przypadkowych” miejscach. Staram się wyszukiwać miejsca z historią i duszą, by poczuć klimat danego rejonu. Właściciel baru Pere Romeu, był idealistą i marzycielem, który nigdy nie obciążał swoich klientów-artystów, gdy sami nie mogli sobie pozwolić na opłacanie rachunków. Nic dziwnego, że nigdy nie stał się bogaty i musiał zamknąć interes, dopóki pojawili się nowi właściciele, którzy mogli przejąć stery. 
Els Quatre Gats, czyli Cztery koty to jedna z najsłynniejszych katalońskich restauracji. Gościli tu m.in.: Pablo Picasso, Antonio Gaudi czy Julio Gonzalez- Tuzy światowej literatury i sztuki. Czuć tu niesamowity klimat starej bohemy..., liczne obrazy na ścianach, w tym najsłynniejszy Ramona Casasa 😍stał się wizytówką tego miejsca a projektantem karty dań był sam Picasso! Zjecie tu m.in. pyszne tapas i paellę z owocami morza.

Jednak Barcelona ma dług wdzięczności wobec Romeu. Jeśli pomyślimy o tym uważnie,  to każdy zakątek tej legendarnej kawiarni wciąż odbija się echem pomysłów najświetniejszych mózgów wszechczasów: ludzi, którzy zmienili to miasto na zawsze.

Carrer de Montsió, 3, 08002 Barcelona, Spain

Comments

Popular Posts