TASCHEN Store Berlin

W grudniu zeszłego roku w Berlinie otworzył się salon wydawnictwa Taschen. Myślę, że wszystkim miłośnikom pięknych albumów nazwa ta nie jest obca. Sama uwielbiam ich publikacje i mogę się pochwalić całkiem niemałą  kolekcją. Oczywiście wśród moich nabytków przeważają te o tematyce mody i fotografii, ale Taschen to też przepięknie wydane książki o sztuce, podróżach i ciekawych zjawiskach społecznych. Wróćmy zaś do samego butiku...TASCHEN Berlin from Krzysztof Knitter on Vimeo.

Celowo używam określenia butik, ponieważ trudno to nazwać księgarnią, a już z całą pewnością nie taką księgarnią jaką wszyscy znamy. Choć dwa elementy na całe szczęście pozostają niezmienne, tzn. są książki i jest ten cudowny zapach świeżo zadrukowanych kartek papieru. Co do reszty, no cóż... tu wszystko ma swoją większą lub mniejszą historię. Para projektantów Alberto Stampanoni Bassi i Salvatore Licitra pracowała przy urządzaniu tej przestrzeni. Ten drugi to wnuk jednego z bardziej uznanych architektów włoskich Gio Ponti. To właśnie jego autorstwa kafle zostały misternie ułożone na podłogach salonu. To także większość lamp oraz mebli została zaprojektowana przez Ponti. Dzięki temu udało się stworzyć nieco śródziemnomorską atmosferę zgoła odmienną od tych jaka panuje w większości berlińskich butików. Zabieg celowy, aby jak mówią projektanci stworzyć atmosferę świeżości, radości i aby móc w pełni cieszyć się pięknymi publikacjami. Regały na książki w pierwszej sali pochodzą z Paryskiej Biblioteki Narodowej.  No a teraz rzecz najważniejsza - albumy. Ba! i to jakie!!! TASCHEN słynie ze swoich wersji SUMO. W chwili kiedy odwiedzałam butik były wystawione między innymi takie jak David Hockney, Goat czy Annie Leibovitz. Same te trzy albumy to już godziny oglądania. To tego jeszcze to co mieszczą szuflady tego butiku przyprawia o drżenie serca wszystkich miłośników piękna. Jeżeli kiedyś uda Wam się tu zajrzeć to gorąco polecam porozmawianie z obsługą bo mają  dużo ciekawych rzeczy do opowiedzenia, nie tylko związanych z ich albumami, no i koniecznie poproście o otworzenie szuflad bo być może właśnie tam podobnie jak ja znajdziecie coś czego właśnie szukacie.
Pełną ofertę wydawnictwa TASCHEN znajdziecie ne stronie:
Adres berlińskiego butiku to:
TASCHEN Store Berlin
Schlüterstr. 39 
10629 Berlin
Germany

Comments

  1. Myślę, że przez cały dzień bym nie wyszła :-) A po wyjściu miała pustą kieszeń! Uwielbiam albumy, zbieram te o sztuce i architekturze ... Coś dla mnie!

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular Posts