Uncertain Journey - Chicharu Shiota in Berlin To pierwsza ekspozycja japońskiej artystki w galerii Blain/Southern jak i pierwsza od 8 lat wystawa w mieście, którym mieszka - Berlinie.


 Czerwonej nici używa ona jako farby tworząc w ten sposób przestrzenne obrazy. "Niepewna podróż" czy może raczej lepiej to przetłumaczyć jako "Podróż w nieznane" to instalacja mająca zoobrazować naszą podróż przez życie. "Our lives are like a journey without a destination, even though we don’t know where we are heading, we cannot stop. I wanted to emphasise this feeling of travelling with nowhere to go whilst alluding to a search for a sense of belonging." - mówi Chicharu. Wszystko tu ma znaczenie i nic nie jest przypadkowe... Kolor nici jako symbol sieci neutronów w naszym ciele czy sama nić, która łączy i to łączy nie tylko nasze komórki lecz także łączy ludzi. Na swojej drodze życia tworzymy dziesiątki, setki czy a może nawet tysiące takich połączeń, nici, które zrywamy a niekiedy zostawiamy na całe życie. Łodzie symbolizują podróż i choć nie jesteśmy pewni dokąd zmierzamy ciągle mkniemy naprzód. Jest ona naszą chwilową ostoją i bezpiecznym azylem, dzięki któremu możemy dryfować podczas fal czy sztormów.
Oprócz samej estetycznej wartości ekspozycji i jej odbioru jest jeszcze aspekt techniczny. Jak ona zrobiła tak olbrzymią i skomplikowaną instalację?  Na wystawę możecie zabrać nawet męża inżyniera odpornego na walory estetyczne i gwarantuję, że znajdzie tam coś co  z pewnością go zainteresuje. Przy okazji jak będziecie galerii, tuż obok znajduje się kultowy sklep Murkudis, który oprócz tego, że posiada w swej ofercie wiele światowych marek to sam w sobie jest swego rodzaju galerią. Jeden z moich ulubionych 'concept store'. Wszystko to oczywiście za sprawą właściciela - Andreasa Murkudis, który przez prawie 15 lat prowadził berlińskie Museum der Dinge (muzeum designu). 

 Wystawa obejmuje dwa piętra i oprócz zjawiskowej instalacji na parterze, znajdziecie także inne prace artystki. Gorąco polecam!!
Comments

Popular Posts