Big Buddha....

Big Buddha należy do najważniejszych i najbardziej szanowanych zabytków na wyspie. Gigantyczny posąg umiejscowiono na szczycie Nakkerd Hills między Chalong i Katą a jego 45-cio metrowa prezencja  robi ogromne wrażenie, budząc tym samym podziw i uznanie. Widok ze wzgórza jest imponujący: to dobre 360 stopni wokół wyspy, przedstawia malownicze krajobrazy  Phuket, Katę, Karon i plaże Kata Bay. Zaznaczę, iż sama droga na sam szczyt jest łagodna, malownicza i spokojna no chyba, że traficie na towarzystwo rozbestwionych małp ;-) my mieliśmy z nimi małą przygodę.
 Najbardziej urzekły mnie dzwonki zawieszone wokół świątyni a w zasadzie ich magiczny dźwięk, który nasilał się wraz z mocniejszym powiewem wiatru.  Dźwięk dzwonów zajmuje szczególnie ważne miejsce w buddyźmie. Pełnią nie tylko rolę informacyjną w świątyniach ale także stanowią nieodłączny element niektórych form praktyk religijnych. Dodatkowo na wzgórzu powiewają buddyjskie flagi i metalowe serca z życzeniami i podpisami odwiedzających turystów. Wszystko to tworzy niesamowity klimat... Wyciszałam się z każdym kolejnym krokiem....
Bardzo unikalne miejsce i przy odrobinie szczęścia możecie także otrzymać błogosławieństwo od przeora mnichów buddyjskich - nam się udało! Od jakiegoś czasu fascynuje mnie ta filozofia, dużo czytam i marzyłam  o tym by znaleźć się właśnie w takim miejscu....
Teren jest wciąż w budowie i chyba jest tak już od ponad 10-ciu lat.... widać również trwające prace remontowe w pobliżu jak i we wnętrzach samej świątyni. Cała sylwetka Buddhy wykonana jest z betonu z piękną powłoką birmańskiego marmuru, która odbija światło słoneczne stanowiąc tym samym naturalny symbol nadziei.
Środki na remont w całości pochądzą z darowizn. Obszar świątyni odwiedza dziennie nawet tysiąc osób. To olbrzymia inwestycja i duże wyzwanie dla władz prowincji, stąd projekt skierowany został do turystów z prośbą o wsparcie i pomoc w jego ukończeniu. To jedna z najbardziej popularnych 'atrakcji' Phuket i oznakowanie do tego miejsca znajdziecie z każdego miejsca na wyspie ;-) Jednym się to podoba bardziej innym mniej, jednak musimy pamiętać, że pracę na terenie obiektu z pewnością zakończą się o wiele szybciej przy naszym wsparciu finansowym. 


Comments

Popular Posts