'' La Piscine''Film 'La Piscine' z 1969 roku reżyserowany przez Jacques Deray w którym to główne role zagrali niesamowita Romy Schneider , Alan Delon, Maurice Ronet i Jane Birkin uwodzi nas nasyconą erotyzmem atmosferą, która w połączeniu z harmonią i pięknem otoczenia tworzy iście sielankowy, wakacyjny obraz Riviery francuskiej.Mnie oczywiście w dużym stopniu zafascynowały kostiumy, wspaniale oddające klimat lat 60-tych.
Zostały one bowiem zaprojektowane przez Andre Courrèges, którego ubrania uznawane są za 'magiczne' ze względu na swoją prostotę. 
W 1950 roku Ceourrgees został praktykantem u Balenciagi, który stał się dla niego mentorem i pozostał przy jego boku przez kolejne 10 lat. To właśnie Monsieur Balenciaga nauczył go jak nikt inny że styl to połączenie techniki, ascetyzmu z jakością wykończenia tworząc  tym samym harmonijną całość. W 1961 roku Jacques otworzył swój własny dom mody 'Maison de Courrèges'a od 96' jego żona Coqueline, ulubienica Balenciagi  została  dyrektorem artystycznym firmy.

Prostota i elegancja kostiumów w filmie jest niebywale ponadczasowa. 
'' Ważne jest by odróżniać styl od mody. Moda się zmienia nieustannie, styl natomiast przetrwa każdy czas i rozpoznawalny jest  dzięki posiadaniu własnej osobowości'' mawiał projektant.
Między dwiema głównymi bohaterkami filmu występują znaczne różnice w stylu  ubierania się, podczas gdy Romy nosiła bardzo francuskie, eleganckie stroje odzwierciedlające jej kobiecość i pewność siebie to Jane Birkin chętnie wkładała bardziej sportowe projekty, często przypominając uczeninnicę wybiegającą na przerwę prosto z Uniwersytetu.Spodnie typu dzwony i biały zwykły t-shirt to typowy znak rozpoznawczy stylu Jane...jakże aktualny w tym sezonie ;-) W końcowym  rozdziale Romy ubrana jest w białą sukienkę w kształcie najbardziej charakterystycznym dla lat 60-tych ''A''.Prosta i wyrafinowana w tym samym czasie, uwielbiam takie kroje!
 Piękna garderoba w 'la Pisscine'' miała wpływ na twórczość wielu projektantów i ich kolekcje, jak np. Salvatore Ferragamo s/s 2011 czy Sophie Theallet’s  s/s 2012.
Polecam wszystkim miłośnikom mody i pięknych scenerii.


Comments

  1. ;-) przy okazji sympatyczny film ;-)

    ReplyDelete
  2. Romy Shneider to ideal kobiety!!! Piekno i klasa az bije z tych zdjec. Piekno naturalne, nietkniete skalpelem ani botoksem. Dziekuje za ten wpis

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular Posts