TOKYO sushi'n'grill - Szczecin

Tym razem chcielibyśmy przedstawić Wam rodzimą restaurację, choć nie ma ona nic wspólnego z polską kuchnią. Na Starym Mieście w Szczecinie znajduje się lokal TOKYO sushi'n'grill, otwarty w kwietniu tego roku i należący do sieci Exotic Restaurants (oprócz TOKYO w jej skład wchodzą restauracje BOMBAY i BUDDHA). 
Mówi się, że nie sposób jest źle przygotować sushi. No bo jak popsuć sashimi? To przecież tylko kawałek surowej ryby i nic więcej, żadnych przypraw. Okazuje się, że nie jest to takie proste i dlatego właśnie są restauracje sushi oraz te, co słowo sushi mają tylko w nazwie. Jak w każdej kuchni najważniejsze są dwa elementy. Po pierwsze składniki - te w szczecińskim TOKYO pochodzą od najlepszych dostawców z Europy i Azji. Ryż tu na przykład jest japoński ale nie japoński z Makro;-) tylko japoński z Japoni i wiecie co? Czuć różnicę!To bardzo ważny fundament kuchni bowiem oryginalny japoński Ryż do sushi od lat uprawia się z zachowaniem specjalnego ceremoniału. Ryby oraz pozostałe owoce morza są codziennie świeże i najlepszej jakości. Po drugie kucharz - ten w TOKYO pochodzi oczywiście z Japonii i nie muszę już chyba dodawać, że jest absolutnym mistrzem w swoim fachu. Gdy obserwowaliśmy go przy pracy to bardziej przypominał artystę rzemieślnika tworzącego swoje dzieło i dbającego o każdy szczegół nie tylko smaku ale również wizualnej prezentacji potrawy.
Powoli zbliżamy się do sedna ;-) i chyba największej zalety restauracji TOKYO. Z całą pewnością nie jest to miejsce gdzie w pośpiechu, w czasie swojej przerwy przekąsisz kawałek surowej rybki. Tu bowiem trzeba usiąść, rozpocząć ucztę od herbaty ryżowej, zapomnieć na chwilę o codzienności i otworzyć się na doznania, które Was czekają, nie tylko smakowe lecz również estetyczne a może nawet duchowe ;-)Zwiedziliśmy sporo wybitnych restauracji serwujących japońską kuchnię i ta na mapie Szczecina w niczym im nie ustępuje. Sushi w Tokyo, w pełni oddaje japońskiego ducha i jak wiecie to jedna z najzdrowszych kuchni na świecie, ma bardzo małą ilość cholesterolu i tłuszczu a przy tym też pełna jest witamin i żelaza. Potrawy budzą zmysły i relaksują jednocześnie.
Haru Maki (sajgonki) oraz Gyoza (pierożki)
Haru Maki (sajgonki) oraz Gyoza (pierożki)
Szef kuchni Kurosaki-san i jego Sashimi
Unagi Kabayaki (węgorz)
Ebi Tempura Maki (krewetki)
zdj. Krzysztof Knitter
Niestety nie mieliśmy okazji spróbować dań z grilla (zabrakło miejsca w brzuszkach) lecz spodziewałabym się tej samej perfekcjii co w przypadku sushi. Jest też menu dla dzieci gdzie nasze pociechy mogą zapoznać się z kuchnią japońską. Szukam jakiejś wady tego miejsca... i jedyna jaka mi przychodzi do głowy to wielkość lokalu. Podejrzewam, że w godzinach szczytu ciężko tam znaleźć miejsce. Jeżeli wybieracie się na sushi to polecam usiąść na barze skąd można oberwoawać jak Kurosaki-San tworzy swswoje arcydzieła.
Bardzo gorąco polecamy nie tylko Tokyo ale także Buddha (kuchnia tajlandzka) oraz Bombay (kuchnia indyjska) a właścicielom życzymy kolejnych sukcesów.


Tokyo Sushi'n'Grill
ul. Rynek Sienny 3
Szczecin (Podzamcze), Poland


Comments

  1. Ale fajne miejsce;) Na pewno tam zawitamy w niedługim czasie z moją rodzinką;)
    Pozdrawiam cieplutko Agnieszka;)

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular Posts