"W pogoni za torebką" - KONKURS

4-go lipca w polskich księgarniach ukaże się książka "W pogoni za torebką" autorstwa Michaela Tonello (tyt. oryginału "Bringing home the birkin").
Czekam z niecierpliwością na polską wersję i mam nadzieję, że przeczytam ją z takim samym uśmiechem na twarzy, który towarzyszył mi przy lekturze oryginału. 
Polecam serdecznie - lekko, zabawnie, no i duuuużo o Hermès z zupełnie innej strony.
W pogoni za torebką
Michael Tonello
_________________________________________
Która z nas nie marzy o tym, żeby wyglądać jak gwiazda filmowa, nosić ubrania od najlepszych projektantów, budzić podziw mężczyzn i innych kobiet?
Carrie Bradshaw z Seksu w wielkim mieście do szczęścia potrzebowała butów od Manolo Blahnika, diabeł ubierał się u Prady, natomiast Victoria Beckham, Sharon Stone czy Naomi Campbell potrafiły wydać fortunę na torebkę o wdzięcznej nazwie BIRKIN.
Torebka mrocznym przedmiotem pożądania?
Torebka, która kosztuje tyle co mały samochód? To szaleństwo!
A jednak. Co więcej, trzeba na nią czekać nawet dwa lata! Lista oczekujących jest długa, a sprzedawcy nieubłagani. Wielki świat, wielka moda, wielka ściema.
Choć Michael nigdy wcześniej nie słyszał o torebce Birkin, szybko zorientował się, że wielu chciałoby ją mieć, ale niewielu może ją kupić. Postanowił przechytrzyć marketingowe sztuczki 
świata mody i obmyślił formułę, dzięki której był w stanie kupić kilka birkinek w jeden tydzień i sprzedać je tym, którzy o nich marzyli. Przy okazji dowiedział się wiele o ludzkiej naturze: jak łatwo nas omamić, wzbudzić w nas sztuczne potrzeby, przekonać, że nowa torebka lub buty są gwarantem naszego szczęścia.
Birkinka:
_________________________________________
Torebka zaprojektowana w latach 80. dla aktorki Jane Birkin, produkowana przez francuski dom mody Hermès. Jeden z najbardziej luksusowych i pożądanych dodatków na świecie, który kosztuje od kilku do kilkuset tysięcy dolarów!!!
Aby ją kupić, trzeba znaleźć się na tajemniczej „liście oczekujących”, a czas oczekiwania od zamówienia do zakupu wynosi ok. 2 lat !!!
Birkinkę noszą m.in.: Victoria Beckham, Katie Holmes, Julianne Moore, Catherine Zeta-Jones, a w Polsce np.: Doda, Katarzyna Niezgoda, Katarzyna Zielińska.
Fragmenty książki:
_________________________________________
Dźwięk faksu zwabił mnie na drugi koniec pokoju. Zobaczyłem nagłówek „Hermès” i przebiegłem wzrokiem po liście, a potem przeczytałem go jeszcze raz i zrozumiałem, co się dzieje. Uznałem, że to mało prawdopodobne, by największy producent luksusowej galanterii skórzanej miał „poważne problemy” z zaopatrzeniem w surowiec. Litości. Ta wymówka była mniej więcej tak samo prawdziwa jak ich dwuletnia lista oczekujących na birkinki. Zacząłem podejrzewać, że dni moich podróży po świecie i hermesowych zakupów są policzone. Jedynym „problemem” firmy Hermès byłem ja – najwidoczniej w końcu odkryli, że handluję ich produktami (sam wolałem to nazywać „skórzanym romansem”, ale nie czepiajmy się słówek). Nie mogłem uwierzyć, jak daleko to zaszło, zwłaszcza że pięć lat temu nie wiedziałem, co to jest birkinka. Teraz kupowałem te torebki w takich ilościach, że trafiłem na czarną listę. A zaczęło się przypadkiem. Potem, w pogoni za upragnioną torebką, na którą świat wciąż ma niezaspokojony apetyt, doświadczyłem szantażu, łapówkarstwa i oszustw.
Miliony dolarów później uznałem, że chyba pora zejść z birkinowego rollercoastera. Może powinienem był zacząć wszystko od nowa?
________________________________
Tymczasem były inne sprawy, na których mogłem skupić swoją nerwicę natręctw – na przykład apaszki. Przez cały tydzień ze zdumieniem patrzyłem, jak liczba kliknięć na moją stronę z aukcją Hermès rośnie do grubo ponad trzystu (prawie podwajając liczbę odsłon wszystkich wcześniejszych aukcji). Co ważniejsze, tuż po debiucie apaszki na eBayu zaczęło się agresywne licytowanie. Kiedy aukcja weszła w decydującą fazę (ostatnie sześćdziesiąt sekund, które uwielbiałem), jej cena już zdążyła sięgnąć trzystu dolarów. W ostatniej minucie tej zaciętej licytacji cena rosła o ponad dolara na sekundę, bo o moją dziesięcioletnią apaszkę zaciekle walczyło osiemnaście osób. Ledwie skończyłem się cieszyć z wartego czterysta dolarów zwycięstwa, moja skrzynka zaczęła się wypełniać wiadomościami. Wszyscy, którzy przegrali aukcję, błagali o pomoc w zdobyciu produktów z ich „listy życzeń” Hermès. Od razu było widać, że to poważni kolekcjonerzy, więc nie pozwoliłem, by moja ignorancja stanęła na drodze chciwości. Przeczuwałem, że to dopiero wierzchołek góry lodowej. Widzicie, zawsze mocno wierzyłem w moc pozytywnego myślenia – i naprawdę chciałem, żeby to był wierzchołek góry lodowej. Miałem misję: znaleźć więcej apaszek. Zamaszystym gestem otworzyłem książkę telefoniczną. Hermele, Hermenegildo, Hermens... Jest! Hermès...
________________________________
A niech mnie, przy tych torebkach można było odnieść wrażenie, że wszystkie inne produkty Hermès mają rozsądną cenę (przypomniałem sobie swoją pierwszą wizytę w butiku w Barcelonie i ucieszyłem się, że nie widziałem tam żadnych birkinek – pewnie uciekłbym z krzykiem). Zacząłem się zastanawiać... Gdzie oni je trzymają? W izolatkach? Musiałem przynajmniej zobaczyć którąś z nich... Byłem już bardzo zaintrygowany. Bo w trakcie pisania i czytania e-maili mój umysł zaczął kalkulować (zawsze byłem dość dobry w tego typu zadaniach z matematyki). Jeśli na aukcji cena apaszki za dwieście dwadzieścia pięć dolarów rosła dwukrotnie, zarabiałem... dwieście dwadzieścia pięć dolarów. A jeśli cena torebki za siedem tysięcy dolarów wzrośnie dwukrotnie, zarobię... wow! Zatem jedna birkinka równała się... całej górze apaszek. Matematyka była po mojej stronie, ale mimo to nie wszystko się tak ładnie sumowało. No bo skąd miałbym wziąć sto tysięcy dolarów na torebkę? Jak to możliwe, że nawet Carole Bayer Sager nie była w stanie jej zdobyć? Kto, do cholery, zajmował się tymi listami oczekujących?
(W restauracji wystarczyło wsunąć kierownikowi sali dwadzieścia dolców, żeby dostać najlepszy stolik – nie byłem pewny, czy w tym wypadku taka taktyka zadziała). Postanowiłem, że rozwiążę zagadkę birkinki: dla własnego dobra i dla dobra Carole – w końcu od czego są przyjaciele?


Recenzje:

_________________________________________
Świat mody dostanie swój „Kod Leonarda DaVinci” w postaci książki „W pogoni za torebką”. 
(Maclean's )

Najbardziej urocza książka dla kobiet, jaką przeczytacie tego lata... inteligentna, cudowna. Zabawnie kąśliwa, pełna charakteru. 
(New York Times)

Częściowo komedia, częściowo prawdziwa historia, częściowo wyprawa w poszukiwaniu skarbów. Książka Michaela Tonello to swawolny portret społeczny. Jeśli jesteście podobni do mnie, będziecie zaczarowani 
i zapragniecie więcej!
(Tim Gunn)

Inteligentne i wciągające spojrzenie na przeczesywanie przez Tonello całego świata po to, by zdobyć torebkę Birkin.
(Pittsburgh Post-Gazette)

Słoneczna historia... żywo napisana, w lekkim tonie. Tonello jawi się w niej jako wymarzony przyjaciel gej, który został uwieczniony na kartkach współczesnych powieści dla kobiet: stylowy, dzielny, optymistycznie nastawiony do świata. No i może dla ciebie zdobyć torebkę Birkin.
(Wall Street Journal)

[Tonello] w swojej inteligentnej książce ujawnia jaki jest klucz do zdobycia Świętego Graala torebek.
(Boston Herald)

Historia zwariowanych podróży, triumfów 
i upokorzeń. [Tonello] niszczy fasadę pretensjonalności słynnego domu mody... Każdy, kto wstąpił do luksusowego butiku 
i spotkał się z dezaprobatą personelu odnajdzie w Tonello swojego bohatera.
(Miami Herald)


Cudownie wciągająca prawdziwa historia 
o podróżowaniu przez kontynenty, rozmowach z celebrytami i szalonych poszukiwaniach najmodniejszej torebki od Hermèsa, Birkin. Lektura pierwsza klasa.


Najgorszy koszmar Hermèsa.
(New York Daily News)


Pochłonęłam i pokochałam „W pogoni za torebką”, historię o tym, jak jeden mężczyzna z obsesji faszionistek na punkcie najsłynniejszej torebki Hermèsa zbudował solidną, światową karierę.
(Jennifer Weiner, autorka „Z dala od domu” 
i „Facet do wzięcia”.)

Cudownie wciągająca książka.
(Charlotte Observer)

Zabawna, trzymająca w napięciu, pełna anegdot książka opowiedziana ze swadą urodzonego gawędziarza.
("The Year in Books 2008", Centrum Literatury i Fotografii w Chicago.)

KONKURS
Z okazji premiery książki wspólnie z wydawnictwem Znak Literanova przygotowaliśmy dla Was niespodziankę. Wśród osób, które zostawią komentarz pod postem wylosujemy 5, które otrzymają od nas egzemplarz książki "W pogoni za torebką".

Comments

 1. ciekawa jestem tej książki ;) na pewno przeczytam!

  ReplyDelete
 2. Z największą przyjemnością przeczytałabym tę książkę! :)

  ReplyDelete
 3. Wreszcie mogę przeczytać coś co mnie interesuje, a nie to co każą :) Wakacje <3

  ReplyDelete
 4. Książka zapowiada się bardzo ciekawie:)

  ReplyDelete
 5. Oczywiście, że zostawiam komentarz :)

  ReplyDelete
 6. Jestem pierwsza :) Oby się udało ! :)

  ReplyDelete
 7. mało czytam ale biografie i coś, co traktuje o modzie przeczytam jednym tchem.
  zgłaszam się :)
  siouxie.blog@gmail.com

  ReplyDelete
 8. jestem bardzo ciekawa jakie jest rozwiązanie zagadki birkinki! :)

  ReplyDelete
 9. Z chęcią bym przeczytała, szczególnie że moim marzeniem jest posiadanie własnej Birkin!

  ReplyDelete
 10. fajna książka, muszę ją mieć :-))

  ReplyDelete
 11. fajna książka - muszę ją mieć :-))

  ReplyDelete
 12. Ajć ajć ajć.... fajnie byłoby mieć taką książkę ( i torebkę !) w swojej kolekcji ;)

  ReplyDelete
 13. kobieta na okładce przypomina stylową Ritę Orę <3

  ReplyDelete
 14. tak mi brakuje nowej lektury, chetnie poczytam w przerwie od nauki na aplikacje!

  ReplyDelete
 15. przyda się na nadchodzące leniuchowanie... :) czego każdemu życzę

  ReplyDelete
 16. Rewelacyjna książka koniecznie muszę przeczytać!

  ReplyDelete
 17. myślę że po 3 częściach Grey'a, które przeczytałam po 3 razy każda to "TOREBKĘ" przeczytam 5 razy :D ZAPOWIADA SIĘ FANTASTYCZNIE I MODNIE
  Paula Kuchciak

  ReplyDelete
 18. Jestem bardzo zaintrygowana :)

  ReplyDelete
 19. Recenzje są bardzo dobre, więc z chęcią bym się zapoznała ;)

  ReplyDelete
 20. o ile nowych użytkowników!szkoda tylko że się nie udzielają tak często pod innymi postami,trochę to żałosne a książkę zakupię z pewnością

  ReplyDelete
 21. Myślę, że po przeczytaniu 3 części Grey'a po trzy razy każdą to "TOREBKĘ" przeczytam 5 razy bo zapowiada się naprawdę BAARDZO MODNIE I EKSCYTUJĄCO

  ReplyDelete
 22. no to do mojej listy "Do przeczytania" doszła właśnie nowa pozycja :) super już nie mogę się jej doczekać :)

  ReplyDelete
 23. chętnie ją przeczytam!

  ReplyDelete
 24. zaintrygowała ! Chcę ją przeczytać ! :)

  ReplyDelete
 25. Akurat całe wakacje w domu :) Chętnie bym poczytała coś ciekawego.

  ReplyDelete
 26. Ja, ja, ja wybierz mnie! Będę Cię czytać, dbać o Ciebie, głaskać Twoje strony i zanurzać się w Twojej niezwykłej historii!:)

  ReplyDelete
 27. Ja z chęcią przeczytam :) pozdrawiam Madzie <3

  ReplyDelete
 28. Ja z chęcią przeczytam :) pozdrawiam Madzie <3

  ReplyDelete
 29. dodaję do listy książek, które chcę przeczytać w te wakacje !!

  ReplyDelete
 30. Brzmi ciekawe, na początku nie chciałam nawet czytać tego posta, bo pomyślałam "Oho! Biografia torebki, co mnie to interesuje!", a tutaj okazuje się, że toż to prawie kryminał :)

  ReplyDelete
 31. Jestem super ciekawy tej książki i nie mam nadzieje że uda się ją wygrać :)
  - Borys

  ReplyDelete
 32. Z niecierpliwością wyczekuje na książke ♡ k_modrzejewska87@o2.pl

  ReplyDelete
 33. Mam nadzieję że jeden z egzemplarzy trafi w moje ręce, a jeśli nie to nie będę się za długo zastanawiać nad kupnem tej książki w księgarni. :)

  ReplyDelete
 34. Jakieś dwa tygodnie temu dodałam tą książkę do listy "Do przeczytania po sesji", jednak fajnie byłoby ją dostać :)

  ReplyDelete
 35. Może tym razem w końcu mi sie uda :) pozdrawiam

  ReplyDelete
 36. Sporo słyszałam o tej książce i już nie mogę się jej doczekać w Polskich księgarniach :)

  ReplyDelete
 37. Zapowiada się ciekawie :)

  ReplyDelete
 38. Akurat po sesji dobra książka jak znalazł :)

  ReplyDelete
 39. ja tez chetnie przeczytam :))

  ReplyDelete
 40. Opis mnie zaintrygował, z chęcią przeczytam :)

  ReplyDelete
 41. To będzie lektura na ciepłe letnie wieczory :)

  ReplyDelete
 42. znam osobę, która byłaby nią zachwycona:)

  ReplyDelete
 43. Bardzo chciałabym przeczytać, dlatego mam nadzieje ja wygrać :)))))

  ReplyDelete
 44. zaraz kończę studia, więc po obronie wyjeżdżam nad morze, a to będzie obowiązkowa lektura na leniuchowanie na plaży :)

  ReplyDelete
 45. Nigdy nie czytałam książki o torebce, a może warto? Zdarza się że czytam artykuły, ale nie książki na ten temat, jeśli poświęcono torebce książkę, to musi być przeanalizowana wzdłuż i wszerz więc na pewno będzie ciekawie :)

  ReplyDelete
 46. Jakoś nie wierzę w takie konkursy. Chciałabym coś kiedyś wygrać, jednak szczęście mi nie dopisuje ;(

  ReplyDelete
 47. uwielbiam takie ksiązki !

  ReplyDelete
 48. Na pewno ciekawa pozycja. Mam nadzieję, że będę miała okazję ją przeczytać.
  Pozdrawiam.

  ReplyDelete
 49. Wydaje się ciekawa, coś w stylu "Luksus. Dlaczego stracił blask".

  ReplyDelete
 50. Cudowna! Aż się prosi, zeby ją zabraą na wakacje:)

  ReplyDelete
 51. Książkę planowałam zakupić a ty mnie w tym utwierdziłaś ! :)))

  ReplyDelete
 52. Książka zapowiada się bardzo ciekawie, chętnie przeczytam! :)

  ReplyDelete
 53. Smieszy mnie to,ze jak tylko pojawia sie cos za darmo to wszyscy nagle "wychodza z krzakow"

  ReplyDelete
 54. hmm.. ciekawe, to jestem w pogoni za tą książką, mam nadzieje, że będzie mi dane ją przeczytać:) Pozdrawiam

  ReplyDelete
 55. Zglaszam sie chetnie przeczytalabym ja w wakacje

  ReplyDelete
 56. Idealna lektura, na ciepłe letnie wieczory !

  ReplyDelete
 57. Lektura na wakacje jak znalazł. Pozdr

  ReplyDelete
 58. niezbędna pozycja dla kupca akcesoriów czyli mnie:) zdecydowanie muszę ją przeczytać!

  ReplyDelete
 59. O rany! Ale komentarzy ,żeby tak pod innymi postami sie tak udzielali.. Ksiazka zapowiada sie super i zapewne jak sie juz pojawi to zakupie :-) buziaki

  ReplyDelete
 60. Kolejna gratka dla miłośników mody:)

  ReplyDelete
 61. super lektura na wakacje, musze ja mieć

  ReplyDelete
 62. Wymarzona książka na wakacyjne podróże !

  ReplyDelete
 63. przeczytam bez względu na to czy ją dostanę czy nie ;)

  ReplyDelete
 64. Bardzo chciałabym przeczytać tę książkę, wydaje się lekka i zabawna - idealna na wakacyjny wyjazd :)

  ReplyDelete
 65. Świetny pomysł, również z miłą chęcią przeczytałabym tę książkę...

  ReplyDelete
 66. chętnie bym przeczytała!!!! pozdrawiam

  ReplyDelete
 67. Rzeczywiście świetnie się czyta, sądząc po tym fragmencie. Naprawdę jestem ciekawa ogromnie do jakich wniosków doszedł autor :)

  ReplyDelete
 68. Z chęcią i ciekawością bym przeczytała :)
  Pozdrawiam! :)

  ReplyDelete
 69. Strasznie jestem ciekawa tej historii. Rozpoczyna się intrygująco jak w jakimś kryminale.....

  ReplyDelete
 70. koniecznie muszę przeczytać. jako kupiec akcesoriów konieczne jest poszerzanie wiedzy:)

  ReplyDelete
 71. Uwielbiam takie książki, które odkrywa jakąś ciekawą, nieznaną wcześniej historie :) Mój numer 1 do przeczytania na wakacje po ciężkiej sesji :)

  ReplyDelete
 72. Bardzo chetnie ja przeczytam :)

  ReplyDelete
 73. A co mi tam - wylosujcie mnie! ;)

  ReplyDelete
 74. Tez mam zamiar przeczytać, więc moge wygrać i ja hahaha

  ReplyDelete
 75. w dniu premiery, 4 lipca, obchodzę swoje urodziny, może mi się poszczęści ;)

  ReplyDelete
 76. fajny pomysł na dużą ilość postów :P

  ReplyDelete
 77. to byłaby idealna lektura na moje obecne wakacje w Grecji :-) !!!

  ReplyDelete
 78. przeczytam jak najszybciej i kiedyś zdobędę swoją birkinkę! :)

  ReplyDelete
 79. Sobie tak myślałam, książka o torebce - co za głupota. Ale tak przeczytałam kilka recenzji na stronach o książkach i chyba jednak się skuszę. To chyba nie będzie fabuła dla otępiałych ofiar mody, tylko dla większych mas :) Aż mnie ciekawi treść.
  Osobiście, ja bardzo nie lubię modelu Birkin ale to nie przeszkodzi mi by poznać tę książkę.

  ReplyDelete
 80. Byłaby idealna do mojej małej kolekcji :)

  ReplyDelete
 81. z chęcią bym ją przeczytała,bo recenzja bardzo mnie zaintrygowała. pozdrawiam!

  ReplyDelete
 82. Kiedyś ta torebka będzie moja! :)

  ReplyDelete
 83. zapowiada się ciekawa lektura:)

  ReplyDelete
 84. Spróbuję szczęścią... :)

  ReplyDelete
 85. Zaciekawiła mnie - bardzo chętnie przeczytam.

  ReplyDelete
 86. Hmm...coś o kobiecie, dla kobiety, z myślą o kobietach....czyli coś dla mnie :)
  Poproszę :)

  ReplyDelete
 87. To co dotyczy mojego świata - świta kobiety :)
  Uwielbiam to!

  ReplyDelete
 88. Ciekawie zapowiadajaca sie ksiazka. Chcialabym ja wygrac i przeczytac :-)

  ReplyDelete
 89. Bardzo chętnie bym przeczytała :)

  ReplyDelete
 90. Książka idealna na wakacje! :)
  Fingers crossed!

  ReplyDelete
 91. Zawsze chciałam coś wygrać! Ale nigdy nie wierzyłam, że może się udać i nie próbowałam. Teraz postanowiłam zostawić ten komentarz, a nóż szczęście mi dopisze! Na Birkin nie mam co liczyć,ale książkę chętnie przeczytam... i pomarzę o wielkim świecie, szalonych zakupach, wszystko oczywiście z przymróżeniem oka. A może jednak kiedyś sen stanie się jawą? I Birkin będzie skrywać moje skarby? Marzę o tym!!! Ach... lampka wina mnie ośmieliła :)

  ReplyDelete
 92. Zgłaszam się i ja :) chętnie przeczytam :)

  ReplyDelete
 93. Ja również przeczytam z przyjemnością ;-)

  ReplyDelete
 94. Z pewnością musi być interesująca! :)

  ReplyDelete
 95. idealna na letnie wojaże ... lekka miła i przyjemna ...

  ReplyDelete
 96. Chętnie sięgnę po tę pozycję. Ciekawam, ile w niej amerykańskiej bajki, a ile prawdy :-)

  ReplyDelete
 97. Z ogromną przyjemnością ją "przygarnę"! :-)

  ReplyDelete
 98. badzo chetnie bym przeczytala....

  ReplyDelete
 99. bardzo chciałabym przeczytać. Lekka lektura na wakacyjny urlop :)

  ReplyDelete
 100. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 101. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 102. Fajnie byłoby coś wygrać po raz pierwszy :)

  ReplyDelete
 103. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 104. Może szczęście się uśmiechnie:) Chcę ją mieć!! ;)

  ReplyDelete
 105. Zapowiada się ciekawie :).
  Pozdrawiam!

  ReplyDelete
 106. zaciekawiłaś, na pewno do niej zajrzę ;) mam nadzieję, że będzie to egzemplarz wygrany tutaj :)

  ReplyDelete
 107. Chętnie dołączę.


  Torebkowy letni szał...

  ReplyDelete
 108. Z miłą chęcią przeczytam i przekażę dalej ;)

  ReplyDelete
 109. Jest już na półkach w Empiku. Była nawet do rozlosowania w Radiu Wrocław. Ciekawe czy rzeczywiście jest godna uwagi?

  ReplyDelete
 110. Torebki moge mieć-ksiązki muszę mieć bo kocham!

  ReplyDelete

Post a Comment

Popular Posts