Trends 2013 - Metallic

Let's go back to the topic trends 2013. Metallic materials and holographic finishes are strong accents this season and are visible in many collections. Metallic fabric or paint is a fresh, innovative approach to fashion, fine complement or even replace for the last seasons neon and pastel trends. An example can be seen at Burberry Prorsum where Christopher Bailey created a classic silhouette, feminine raincoats and trench coats in a rich metallic and deep colours. Hot or not? I leave it that to you ;-)

Wróćmy na chwilę do tematów trendy 2013. Metaliczne materiały i hologramowe wykończenia stanowią mocny akcent sezonu wiosna/lato 2013 i były widoczne w wielu kolekcjach zarówno wiosennych jak i jesiennych na światowych wybiegach. Metalic to bardzo świeże, innowacyjne podejście do mody, świetnie uzupełniają bądź nawet zastępują neonowe i pastelowe trendy. Przykład możemy zobaczyć u Burberry Prorsum gdzie Christopher Bailey stworzył klasyczne sylwetki, kobiece peleryny i trencze w bardzo bogatych metalicznych i głębokich kolorach. Decyzję "hot or not" zostawiam każdej z Was ;-)

At Dior is much more discreete, the trend is much more subdued but still visible, beautifully shimmering materials were used enriched with floral prints and stripes. Look at the shoes, the absolute work of art!

U Diora jest już spokojniej, trend jest znacznie przygaszony ale wciąż widoczny, pięknie zostały wykorzystane materiały połyskujące na sylwetce wzbogacone kwiecistym printem i pasami. Zwróćcie uwagę na buty, absolutne dzieło sztuki!

If you do not have enough courage to wear the metallic trend '' from head to toe'' maybe good choice will be to start with just accessories. Hologram sequined belts, bags and shoes, it's safer and more traditional solution. Try to keep them in a subtle form, but if you dare ;-) to take a risk with metallic, remember to not over accessorises already heavy look and try to avoid jewellery and unnecessary ornamentation.Jeżeli nie  macie odwagi nosić trendu ''od stóp do głów'' to warto zadbać o dodatki, cekinowe czy hologramowe paski, torby i buty, to bezpieczniejsze i bardziej tradycyjne rozwiązanie.
Starajcie utrzymać je w subtelnej formie gdy funkcjonują w stylizacji jako dodatek, natomiast jeżeli pokusicie się o strój utrzymany w charakterze trendu zrezygnujcie wówczas z biżuterii i zbędnych zdobień.
Comments

 1. Dodatki tak ale już metaliczne materiały not. Ale to moje zdanie. pozdrawiam serdecznie i dużo pozytywnej energii życzę justyśka

  ReplyDelete
 2. świetne buty muszę zajrzeć do Zary

  ReplyDelete
 3. do mnie ten trend nie przemawia :-)

  ReplyDelete
 4. Nie moja bajka,nie mój styl.

  ReplyDelete
 5. Piece of writing writing is also a excitement, if you be familiar with
  then you can write or else it is complex to write.

  ReplyDelete

Post a Comment

Popular Posts