Christian Louboutin - part I

Wiele uwagi zostało poświęconej ostatnio konfliktowi Louboutina z YSL, pomyślałam więc, że jest to dobry moment, aby przyjrzeć się bliżej samemu projektantowi i jego marce. Dana Thomas określiła Louboutina jako "a rare bird in today's luxury goods industry" oraz "my favorite luxury refugee". Pomimo ogromnego sukcesu jaki odniosła jego firma na przestrzeni ostatnich 20 lat (obroty w 2010 roku wyniosły 250 mln $, w roku ubiegłym było to ponad 300 mln), Louboutin nadal jest wierny tej samej idei, która przyświecała mu na początku lat 90'tych: tworzenia pięknych butów, które sprawiąja, że kobiety czują się bardziej seksowne i pewne siebie. Projektant wielokrotnie w swoich wypowiedziach zaznaczał, że stworzenie światowego imperium o olbrzymich obrotach nie było nigdy jego celem samym sobie: "I see these men who build luxury brands to make money, and I am working in the same industry but I feel I have nothing in common with that. Luxury is the possibility to stay close to your customers, and do things that you know they will love. I cannot accept a place where people are badly received. I can't imagine spending several thousand dollars on something and the salesclerk gets annoyed because you take fifteen minutes to look. Luxury is not consumerism. It is educating the eyes to see that special quality".

Louboutin przyznał, że kiedy założył swoją firmę w 1992 roku, nie miał wówczas pojęcia o prowadzeniu biznesu, nie zastanawiał się również nad przyszłością marki. "It's a really lucky star that has brought me to this point, more than ambition, dreams or imagination". Fascynacja damskim obuwiem towarzyszyła Louboutinowi od dzieciństwa. Wychował się w domu pełnym kobiet (z trzema starszymi siostrami), miał więc okazję codziennie obserwować typowe damskie rozterki i modowe fascynacje. Już jako nastolatek pracował dla Folies Bergeres- słynnego paryskiego klubu kabaretowego, podziwiając przy tym grację i ruchy tancerek oraz coraz bardziej rozkochując się w burlesce (warto przypomnieć, że projektant stworzył piękną, jedyną w swoim rodzaju parę butów dla Christiny Aguilery, która wystąpiła w nich w filmie-musicalu z 2010 roku:"Burleska"). Projektował obuwie dla Chanel, YSL, za swojego mentora uważa również Rogera Vivier: "Vivier taught me that the most important part of the shoe is the body and the heel. Like good bone structure, if you get that right, the rest is make up". Ciekawa jest historia powstania słynnych czerwonych podeszw. Louboutin przyglądał się kiedyś swojej znajomej, czy pracownicy, malującej paznokcie czerwonym lakierem. Sięgnął po ten sam lakier i pomalował nim podeszwę swojego buta. Zachwycony rezultatem doszedł do wniosku, że od tego momentu (była to trzecia kolekcja) w takim właśnie kolorze będą podeszwy jego butów.

Swoją popularność na wczesnym etapie kariery, Louboutin zawdzięcza księżniczce Karolinie z Monaco. Oglądając jego buty w nowo otwartym paryskim sklepie, zachwyciła się nimi i głośno skomplementowała projektanta i jego pomysły. Usłyszał to dziennikarz jednego z czasopism i wkrótce potem umieścił artykuł, cytując pozytywną opinię księżniczki Karoliny o- nieznanym jeszcze nikomu- Louboutinie. Zainteresowanie butami projektanta natychmiast wzrosło.

Ewa Bytomska

 

Comments

 1. Bardzo ciekawy artykuł :) Nie wiedziałam, że tworzył dla Aguilery do filmu "Burleska"... dobrze wiedzieć :-)

  ReplyDelete
 2. Ciekawy artykuł o Louboutinie zatytułowany "Seks na szpilce" jest we wrześniowym numerze magazynu Sukces.

  ReplyDelete
 3. bardzo interesujący post :)
  szkoda, że w gazetach nie ma takichj interesujących tekstów :(
  buziaczki

  ReplyDelete
 4. Polecam zerknąć także tu: http://passion4fashion-madzix.blogspot.co.uk/2012/07/magical-mind-of-monsieur-louboutin.html 3 filmy przedstawiajace projektanta oraz wiele innych art. o mistrzu w zakladce http://passion4fashion-madzix.blogspot.co.uk/search/label/louboutin

  ReplyDelete
 5. nie wiem co jest w tych butach, natomiast wszystkie modele od niego wyglądają genialnie.

  ReplyDelete
 6. W kazdym wpisie zachwyca mnie Pani swoja wiedza.

  ReplyDelete
 7. http://www.butyskleppolska.net/ czy to są oryginalne buty? proszę o szybką odpowiedź bo siedzę dzisiaj cały dzień w poszukiwaniu tych butów :(( czy mogłaby Pani podać stronę z tymi butami w których płaci się polską walutą?

  ReplyDelete

Post a Comment

Popular Posts