Historia jednego diamentu

 

Oto historia w skrócie jednego z największych i najcenniejszych diamentów na świecie. Zwany Żółtym Diamentem Tiffany znaleciony został w Południowej Afryce około roku 1878. Dlaczego teraz o tym wspominamy? Ponieważ diament został osadzony w nowym naszyjniku i ponownie po dłuższej przerwie powróci do siedziby Tiffany w Nowym Jorku. Od pażdziernika będzie dostępny dla zwiedzających jeden z najpiękniejszych klejnotów świata. Warto tylko dodać, że diament noszony był w swojej całej historii tylko dwa razy. Po raz pierwszy w roku 1957 przez Sheldon Whitehouse na Balu Tiffaniego w Newport na Rhode Island. Po raz drugi miała go na sobie w roku 1961 Audrey Hepburn w czasie sesji reklamowej do filmu "Śniadanie u Tiffaniego".

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments

 1. absolutnie piękny szlif, niezwykłe fasetowanie, bardzo czysty przekrój. Niestety, jak to ze wszystkimi klejnotami bywa - obiektywnie są piękne, a subiektywnie potrafię doszukać się w nich wielu "mankamentów" estetycznych, które są raczej rzeczą gustu. Nie lubię koloru tego diamentu. Przywodzi na myśl cytryn i inne półszlachetne kamienie, którymi na co dzień się otaczam. Od diamentów wymagam podświadomie klasyki. Chłodnej, biało-srebrnej klasyki.

  ReplyDelete
 2. Nie znam sie na diamentach ale ten ma fascynujaca historie. Nie do konca jest pewne gdzie i kiedy zostal znaleziony poniewaz juz po zakupie przez Tiffaniego dlugo byl trzymany w ukryciu. Gdy zostal znaleziony wazyl ponad 57 gram (287karatow) natomiast po oszlifowaniu ponad 28 gram (128 karatow). Szlif, o ktorym wspominalas wykonany byl przez bardzo mlodego jubilera (zaledwie 23 lata) i jak na koniec XIX wieku byl wrecz niespotykany gdyz mial 90 fasetek (jezeli tak to sie mowi) o 32 wiecej niz wszystkie inne szlifowane diamenty. Jubiler zrobil tak aby wpuscic wiecej swiatla do "oka" diamentu i wydobyc caly jego blask. Przed dokonaniem szlifu studiowal kamien ponad rok czasu. Ale zgadzam sie co do koloru i tez wolalabym bialy :-) Jestes jubilerem?

  ReplyDelete
 3. mnie osobiscie sie bardzo podoba , jest po prostu piekny . w zadnym razie nie przypomina polszlachetnych kamieni gdzyz polszlachetne kamienie nie blyszcza tak jak diamenty...osobiscie najbardziej podobaja mi sie rozowe ale ten jest po prostu ...brak slow .."diamond is a girl's best friend" isnt it :))

  ReplyDelete
 4. Diamenty sa piekne , zaden kamien nie bedzie tak bawil sie swiatlem jak wlasnie diament , popieram imperfect girl. te biale sa najpiekniejsze .

  ReplyDelete

Post a Comment

Popular Posts