Richard Avedon

Richard Avedon (15 maj 1923 - 1 październik 2004) - geniusz obrazu, najbardziej znany ze swych czarno-białych fotografii mody jak i portretów. Urodził się w rosyjsko-żydowskiej rodzinie w Nowym Jorku. Nigdy nie ukończył studiów, w czasie których zaczął zajmować się fotografią. Kiedy Alexey Brodovitch, dyrektor artystyczny w Harper's Bazaar, odkryła Avedona pracował dla jednego ze sklepów robiąc zdjęcia reklamowe. W 1945 roku Richard otworzył swoje studio stając się niezależnym fotografem, współpracującym z takimi pismami jak Vogue czy Life. W 1966 roku rozpoczął pracę w Vogue i do 1988 większość okładek tego pisma była jego autorstwa.
Avedon wniósł ruch i emocje (motion and emotion) do fotografi mody i jak napisał kiedyś New York Time's "jego zdjęcia zdefiniowały amerykański styl fotografi na następne pół wieku". Otrzymał niezliczoną ilość nagród i na zawsze będzie inspiracją dla świata mody i nie tylko.
Był też inspiracją dla jednej z moich fotografi zamieszczonych na blogu.
Poniżej znajdziecie jego najbardziej znane prace jak i pierwszą część filmu o jego życiu i pracy. Jeżeli Was to zainteresuje to pozostałe 8 części można znaleźć w serwisie Youtube, polecam.

Comments

 1. gENIALNE !! Ale to Twoje zdjecie autortwa zapewne Krzysztofa tez naprawde im w niczym nie ustepuje..Majstersztyk !! :)

  ReplyDelete
 2. Ty jestes najlepszą modelką, pozdrawiam...

  ReplyDelete
 3. Totalnie zgadzam się z Kasią! Początkowo się przyglądałam czy to na pewno nie jest zdjęcie Richarda Avedona... :-)

  ReplyDelete
 4. Ja wiem, że to trochę nie na temat ale wiem że się na tym znasz Madziu dlatego pytam Ciebie. Czy tylko mnie się tak wydaje czy torby LV nie powinny mieć uciętych znaczków LV ? Chodzi o to, że jest znaczek ale jego połowa ginie np na szwie czy gdzieś indziej. Pytam, bo spotykam już kolejną osobę, która mówi, że kupiła torbę w oficjalnym sklepie LV i właśnie ma takie "pocięte" znaczki. Proszę oświeć mnie :)

  ReplyDelete
 5. zdarza sie ale w niewielu modelach, mozesz wejsc na strone i sobie podpatrzec ;-)

  ReplyDelete
 6. krzysztof czy ty jestes po jakims kursie fotograficznym ??

  ReplyDelete
 7. uwielbiam zdj.w ruchu są śliczne:)

  ReplyDelete
 8. Zdjecie ze sloniami widzialam kilkakrotnie w kilku czasopismach, nie wiedzac zupelnie, kto jest jego autorem. Mysle, ze to bardzo pomyslowe, ze jedno z Twoich zdjec bylo wzorowane na zdjeciu wykonanym przez Richarda Avedona.

  ReplyDelete
 9. jego talent pozostal na zawsze w postaci pieknych fotografii , ispiracja jego osoba to oznaka tylko i wylacznie dobrego gustu ...Brawo bo Twoje zdjecie Madziu jest rownie dobre .

  ReplyDelete

Post a Comment

Popular Posts