Cartier

Oglądałam niedawno na brytyjskim kanale BBC wywiad z prezesem Cartier- Bernardem Fornas (który nawiasem mówiąc pozostanie na swoim stanowisku tylko do końca bieżącego roku). Pozwolę sobie nawiązać do jego wypowiedzi na temat samej marki, planów na przyszłość itp. Jednym z ciekawszych fragmentów było pytanie prowadzącego o to, w jaki sposób  projekty Cartier, plany ekspansji różnią się w zależności od regionu geograficznego. Fornas odpowiedział bez wahania: "Beauty has no borders" i wytłumaczył, iż wiele firm luksusowych tworzy akcesoria przeznaczone konkretnie na rynek amerykański, czy chiński, a filozofia Cartier opiera się na przekonaniu, że pięknie wykonany produkt będzie się sprzedawał równie dobrze we Francji, jak i w USA, czy Japonii, więc nie ma potrzeby jego modyfikacji w zależności od narodowości konsumentów. 


Cartier zatrudnia 30 projektantów biżuterii, którzy pochodzą z różnych krajów z każdego kontynentu, tworząc dzięki temu bardzo zróżnicowaną i kreatywną grupę. Fornas posunął się nawet do stwierdzenia, że Cartier jest najbardziej kreatywną marką spośród wszystkich pozostałych. Na pytanie o Chiny jako rynek bardzo chłonny i spragniony wszelkich dóbr luksusowych, prezes Cartier potwierdził, że Chiny są obecnie 3 lub 4 krajem pod względem wysokości sprzedaży biżuterii marki, jednakże ze względu na ogromne ilości turystów chińskich w Europie, czy Ameryce ( w ubiegłym roku 70 mln, a przewiduje się, że z każdym rokiem liczba ta będzie szybko rosła) to właśnie obywatele tego kraju kupują najwięcej biżuterii i zegarków Cartier. Najbardziej pożądaną marką luksusową spośród wszystkich innych w Chinach jest właśnie Cartier.W związku z tym nawet jeśli dotknie Europę poważny kryzys, chińscy turyści sprawią, że Cartier nie odczuje tego zbyt dotkliwie. Fornas zaznaczył jednak, że zawsze myśli o ekspansji w kategoriach bardzo szerokich, globalnych i porównał firmę do samolotu z pięcioma silnikami (Europa, Japonia, pozostałe kraje azjatyckie, Bliski Wschód i Ameryka Płn. i Płd.), więc nawet jeśli jeden z silników się popsuje, samolot nadal będzie funkcjonował. Kiedy w 2008 roku spadły znacznie obroty w Ameryce, dobre wyniki w innych rejonach świata przyczyniły się do złagodzenia skutków recesji. Na pytanie o plany na rok 2012, Fornas przyznał, że niechętnie dyskutuje o liczbach, planowanym wzroście obrotów, gdyż trudno jest przewidzieć, co może się wydarzyć na świecie i w gospodarce na skali światowej. "But I am sure that we will do better than the others. If the economies are doing badly, it won't affect us as much as other luxury companies. What is most important is to do better than the others and to pick up market share". Fornas przypomina, iż bardzo ważne jest systematyczne obserwowanie potrzeb rynku i natychmiastowa na nie reakcja. Jeśli np. dostrzec można spadające zapotrzebowanie na konkretny produkt, należy natychmiast zmniejszyć jego produkcję, dzięki czemu uniknie się nadmiernej ilości zalegających sklepy towarów, a jednocześnie pomoże płynności finansowej firmy. Podobnie, Cartier jest w stanie błyskawicznie zwiększyć produkcję, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Cartier jest glówną i najbardziej dochodową marką w portfelu inwestycyjnym szwajcarskiego holdingu Financiere Richemont SA- drugiego na świecie (po LVMH) najbardziej dochodowego konsorcjum w branży luksusowej (90% dochodów firm biżuteryjnych Richemont SA to właśnie biżuteria i zegarki oraz akcesoria Cartier; warto bowiem pamiętać, że pomimo tego, iż firma kojarzy się prawie wyłącznie z biżuterią i zegarkami, sprzedaje również torby i inne akcesoria). Financiere Richemont SA to głównie marki biżuteryjne i produkujace zegarki, takie jak m.in. Montblanc, van Cleef & Arpels, IWC Schaffhausen, ale również brytyjski Alfred Dunhill, Chloe i ... Net-a-Porter.

Comments

 1. Madziu moze byc zrobila post o zegarkach na reke? jaki najlepiej kupic i jaki nie wyjdzie z mody:):)

  ReplyDelete
 2. był post o zegarkach, klasyczne zasze modne i pasujace do wszystkiego, ja lubie dobre zegraki wole nie miec zadnego niz jakis ''zwykły'' czasomierz. Niestety wiaze sie to zazwyczaj z duzym albo bardzo duzym wydatkiem ale jak kupic raz to dobrze ;-) nosze zegarek tej marki i jestem bardzo zadowolona ;-)

  ReplyDelete
 3. ok dziekuje za odpowiedz w takim razie poszukam i przejrze ten post:):) a masz jakis model ktory Ci sie teraz podoba?

  ReplyDelete
 4. mam juz te które chcialam miec i nie rozgladam sie za zegarkami ;-)

  ReplyDelete

Post a Comment

Popular Posts