Christian Dior


- urodzony w nadmorskim Granville u wybrzeży Normandii w 1905 roku, był synem bogatego producenta nawozów. W wieku lat 5 przeniósł się wraz z rodzina do Paryża

- rodzice liczyli iż zostanie dyplomatą, tymczasem Dior wykazując zdolności artystyczne zaczął sprzedawać na ulicy swoje szkice aby zarobić na kieszonkowe. Po opuszczeniu szkoły ojciec kupił mu galerię, w której wraz z kolegą sprzedawał prace różnych artystów w tym Pablo Picasso.


- Wielki Kryzys w 1929 roku, śmierć matki i brata oraz upadek biznesu ojca zmusiły go do zamknięcia galerii i podjęcia pracy u krawca Roberta Piguet gdzie pozostał aż do 1940 roku, kiedy to powołano go do wojska.
- pod koniec służby w 1942 roku zaczał pracę u Lucien Long, gdzie wraz z Pierre Balmain pełnił funkcję głównego projektanta. W czasie wojny LeLong tak samo jak np Jeanne Lanvin czy Nina Ricci ubierali żony nazistów i francuskich kolaborantów. Miało to zapewnić przetrwanie francuskiej sztuki krawieckiej zarówno na poziomie artystycznym jak i ekonomicznym.


- W tym samym czasie jego młodsza siostra Catherrine przystapiła do franuskiego ruchu oporu, za co została aresztowana przez gestapo i uwolniona dopiero w 1945 roku. Dwa lata później Dior wypuścił na rynek perfumy "Miss Dior" nazwane tak na jej cześć.

- stworzył Dom Mody Christian Dior- 16-go grudnia 1946 roku z siedzibą przy Avenue Montaigne nr 30 w Paryżu wspierany przez magnata przemysłowego Marcela Boussae. Oficjalnie jednak przyjmuje się rok 1947 za początek działalności firmy gdyż wtedy Dior pokazał swoją pierwszą kolekcję.
- Dokładnie ta kolekcja została zaprezentowana 12-go lutego 1947 roku i zawierała 90 propozycji. Jej część nazywała się "Corolle" a druga "Huit" ale szybko została przemianowana przez Harpes Bazaar na "NEW LOOK". Spódnice do pół łydki, mocne wcięcie w talii i wyeksponowanie biustu wzbudziło sporo krytyki i nie było widziane na wybiegach od stulecia. W tych szarych, powojennych czasasach dzięki tej kolekcji Paryż znów stał się stolicą mody a New Look zostanie już na zawsze domeną Diora.
- Dior został zasypany zamówieniami między innymi od takich gwiazd jak Rita Hayworth czy Margot Fonteign podnosząc znacznie dochody firmy. Projektant został nawet zaproszony na prywatny pokaz dla brytyjskiej rodziny królewskiej jednak ówczesny Król George V zabronił młodym księżniczkom Elisabeth (obecna królowa) i Margaret noszenia tej kolekcji w obawie przed złym odbiorem i krytyką.


- Dior był bardzo przesądny i z biegiem lat ta cecha przybierała na sile. Na przykład w każdej jego kolekcji musiał pojawić się płaszcz nazwany od miejsca jego urodzenia Granville, na każdym pokazie modelka musiała wyjść z bukietem jego ulubionych kwiatów - lilly of the valley i nigdy nie zaczynał pokazu Haute Couture bez postawienia kart tarota.


- Dior otworzył pierwszy luksusowy butik w Nowym Jorku na rogu 5-tej Aleji i 54 ulicy w listopadzie 1948r. i od tego momentu ruszyła również sprzedaż jego perfum.
- w 1949 Dior był pierwszym krawcem, który zaczął udzielać licencji na produkcję swoich projektów. Zdawał on sobie sprawę jak ważny u niego jest kompletny wygląd, którego nie można osiągnąć bez odpowiednio dopasowanych butów, torebek, kapeluszy itd. Te jak i również futra, pończochy, krawaty i perfumy zaczęto produkować w różnych zakątkach świata czyniąc markę Dior rozpoznawalną wszędzie (pamiętam, że nawet w komunistycznej Polsce była dość znana). Pomimo krytyki French Chamber of Couture, która stwierdziła, że w ten sposób obniża wartość i prestiż haute couture, posunięcie to przyniosło duże wpływy i wkrótce wszystkie domy mody poszły jego śladem.
- w 1955 roku jego asystentem został 19-to letni Yves Saint Laurent a w 1957 w rozmowie z jego matką zwierzył się, że wybrał właśnie jej syna na swojego następcę. Wspomina ona iż wówczas wydało jej się to bardzo dziwne gdyż projektant miał zaledwie 52 lata.
- wkrótce po tej rozmowie, 24-go października 1957 roku Christian Dior doznał silnego ataku serca. Ponad 2500 osób wzięło udział w jego pogrzebie w tym wszyscy jego pracownicy i znani klienci na czele z Księżną Windsoru. Jacques Rouet (partner biznesowy Diora) wyznaczył na jego następcę Yves Saint Laurent.


- Saint Laurent pozostał na tej pozycji aż do momentu powołania go do wojska kiedy to Rauet zastąpił go Marciem Bohanem. Marc odniósł duży sukces tworząc tak zwany SLIM LOOK czyli bardziej współczesną wersję klasycznego kroju mistrza.
- w 1978 roku Grupa Boussac ogłosiła bankructwo a jej udziały, w tym również w Diorze wykupiła Grupa Willot, która w późniejszym okresie została oddana pod administrację co pozwoliło Bernardowi Arnault wraz z jego grupą inwestycyjną wykupić ją za przysłowiowego Franka. W 1985 roku Arnault został prezesem zarządu, dyrektorem wykonawczym oraz operacyjnym w Diorze przemianowując ją na firmę holdingową Christian Dior S.A. i za jej pomocą wykupił w 1988 roku 32 procent udziałów w LVMH tworząc w ten sposób największy konglomerat firm luksusowych na rynku.
- w 1989 roku dyrektorem artystycznym firmy został Gianfranco Ferre i pozostał na tym stanowisku do 1997 roku.
- w 1997 roku Arnoult mianował dyr. artystycznym brytyjskiego projektanta Johna Galliano. "Galliano miał taki sam talent jak Dior. Miał tą niesamowitą mieszankę feminizmu, romantyzmu i współczesności, która symbolizowała Monsieur Dior. Praktycznie we wszystkich jego kreacjach niezależnie czy były to garnitury czy sukienki odnaleźć można było podobieństwo do projektów Diora." mówił Arnault o Galliano.
- John Galliano został zwolniony z firmy w marcu 2011 roku na skutek skandalu o podłożu antysemickim. Od tamtego czasu funkcję głównego projektanta pełnił Bill Gayten a 9 kwietnia 2012, po ponad roku nieustannych plotek i wątpliwości nowym dyrektorem artystycznym Diora został Raf Simons.Comments

 1. świetny post, a może nawet artykuł ;-)

  Pozdrawiam

  ReplyDelete
 2. niestety nie mogę znaleźć nigdzie adresu Twojej poczty, a chciałam się zapytać, czy mogłabym zamieścić powyższy post na moim blogu? oczywiście z Twoim nazwizkiem i adresem bloga ;-) Na prawdę jestem pod dużym wrażaniem!

  ReplyDelete
 3. Bardzo ciekawy post :-)
  Magdo niebawem licznik wybije 3.000.000. Najszczersze gratulacje.Wynik mowi sam za siebie .Bije rekordy ;-), to tylko potwierdza jak bardzo fantastyczny jest Twoj blog.Najlepszy!

  ReplyDelete
 4. Znakomity pomysl, aby przyblizyc czytelnikom postac samego Christiana Diora. Mysle, ze wiele osob (i mam tu na mysli siebie) kojarzy marke dosc dobrze, jednak niewiele wie na temat jej zalozyciela.

  ReplyDelete

Post a Comment

Popular Posts