Bespoke - part I

"Bespoke", czyli zrobione na zamówienie: garnitur, buty, koszula, torba, walizka itp. Coraz więcej firm luksusowych oferuje tego typu usługi. I coraz większe jest na nie zapotrzebowanie. Oferowana przez Hermes opcja "made-to-measure" dostępna jest zaledwie w trzech sklepach: we flagowym paryskim butiku, na Madison Avenue w Nowym Jorku i w dzielnicy Ginza w Tokyo. Klient ma do wyboru doskonałej jakości tkaniny, a każdy garnitur, bez względu na to, gdzie na świecie został zamówiony, szyty jest ręcznie w paryskim atelier. Po ponad dwóch miesiącach od momentu złożenia zamówienia i wydaniu co najmniej 10 tys USD szczęśliwy mężczyzna staje się jego posiadaczem. Spotkałam się kiedyś z określeniem, że garnitury Hermesa to połączenie korzeni marki-"equestrian heritage" z nowoczesnym eksperymentowaniem z tkaniną i kolorami. Charakterystyczne jest to, że przy ich tworzeniu wykorzystuje się specjalny rodzaj płótna (wszywa się go pomiędzy podszewkę i materiał, z którego wykonana jest marynarka), który po pewnym czasie idealnie dopasowuje się do sylwetki właściciela.Jest to rzeczywiście spory wydatek, ale garnitur szyty na miarę można nabyć już za jedną trzecią ceny (w porównaniu z marką Hermes) u innych projektantów, takich jak Ermenegildo Zegna, czy brytyjski Dunhill. Ceny tamtejszych garniturów szytych na miarę zaczynają się od 3 tys USD. W przypadku Zegnii dostępne są we wszystkich 13 sklepach w USA, a klienci mają do wyboru 450 rodzajów tkanin, nawet tak rzadko spotykane, jak końskie, czy wielbłądzie włosie. Firma eksperymentuje z materiałami odpornymi na zabrudzenie, czy wysoką temperaturę. O brytyjskiej marce Dunhill (od nazwiska założyciela Alfreda Dunhill'a) dowiedziałam się niedawno, czytając artykuł poświęcony modzie brytyjskiej. Tam też spotkałam się po raz pierwszy z określeniem "Savile Row", które oprócz dosłownego znaczenia (jest to ulica w Londynie, na której znajduje się wiele zakładów krawieckich, zajmujących się szyciem na miarę) ma również znaczenie przenośne. Garnitury "bespoke" dostępne są od 2003 roku (firma powstała w 1893 i ubierała Króla Edwarda VIII) m.in. na Sloane st. w Londynie. "Dunhill follows more traditional British tailoring with key elements- longer suit jacket, double vents, slanted pockets and a slimmer pant. The roped shoulder is a specialty (a hand-stitching technique that mounts the sleeve on top of the shoulder, lifting the shoulder line). Dunhill's jacket seems narrow at the waist, creating a flattening (slightly hourglass) silhouette. The company sources its 250 fabrics exclusively from British and Italian mills. Much of the look is British- pinstripes, herringbones and Prince of Wales checks" (David Farber).
Kilka lat temu w nowojorskim Saks Fifth Avenue otwarty został butik włoskiej marki Kiton. Oprócz "zwykłych" garniturów na miarę, są tam dostępne takie, których ceny są po prostu oszałamiajęce. Na przykład kolekcja K50- wykonuje się ich zaledwie 50 rocznie i poświęca się ich uszyciu 50 godzin (cena to 30-50 tys USD). Każdy poszczególny egzemplarz  wykonany jest wylącznie przez najlepszego, pracującego dla Kiton, mistrza sztuki krawieckiej  Enzo D'Orsi, który osobiście odwiedzi swojego przyszłego klienta w każdym miejscu na świecie, aby dokonać przymiarki. Garnitury wykonane są z wełny nowozelandzkich owiec merino, uznawanej za jedną z najlepszych na świecie ze względu na cienkość poszczególnych włókien (generalnie rzecz ujmując, im mniejsza średnica włókna, tym wyższa jakość).

Ewa Bytomska

Świetny artykuł jak zwykle. I to jak na czasie. Właśnie przez cały kwiecień trwa w londyńskim Harrodsie "Tailoring Event". Krawcy takich marek jak Tom Ford, Start, Brioni, Lanvin, Zegna, Armani i Dior oferuja konsultację i przymiarki. Polecam

Comments

  1. a ja polecam MTM w Emanuel Berg, swietne wloskie materialy, piekna robota

    ReplyDelete
  2. Czytałaś może książkę "fashion babylon" edwards imogen jones? :) Polecam bo czytając ją od razu pomyślałam o Twoim blogu. Pozdrawiam;)

    ReplyDelete
  3. czytałam kiedys recenzje, pod jakim kątem pomyslalas o blogu czytajac ja?

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular Posts