Houte Bijouterie


Temat dzisiejszego posta nasunął mi się po przeczytaniu informacji, która znalazła się na stronie www.vogue.co.uk oraz wpis Vanessy Friedman na swoim blogu "Material World". Otóż projektant obuwia i dyrektor kreatywny działu z biżuterią Hermesa Pierre Hardy zaprojektował miniaturowe wersje torebek Birkin i Kelly (oraz Nausicaa i Chaine d'ance Sac Bijou), wykonane w calości z białego lub różowego złota i pokryte diamentami. Zaprojektowane zostały w taki sposób, że można je nosić jako bransoletę, a ich cena to oszałamiające 1.5 mln Euro. Złota Birkin pokryta jest 2,712 diamentami, a inna wersja torebki, nazwana Chaine d'ance Sac Bijou aż 11 tysiącami diamentów !Stworzenie tych cudeniek zajęło mu dwa lata. Wszystkie cztery wersje torebek dostępne będą tylko w trzech egzemplarzach.
Oto komentarz Vanessy Friedman: "It seems to me the idea of anyone actually carrying a handbag worth 1.5 mln Euro and made of intertwining chains covered in 11,000 diamonds , or a rose gold version of a Kelly bag with crocodile scales and 1,160 diamonds is a little nuts, and I mentioned this to Patrick Thomas, the CEO of the brand. He laughed. "We are a little crazy here," he said. Then I asked Mr Hardy whom he thought would buy the handbags. "I have no idea," he announced. He seems to think this was very funny. "But maybe they will have two bodyguards!".Hermes już jakiś czas temu w 2010 wypuścił na rynek swoją własną kolekcję luksusowej biżuterii, która składała się z 14 różnych elementów. Pierre Hardy zaznaczył, że inspirował się przeszłością firmy, więc kolekcja jest bardzo "equestrian", czyli nawiązująca do koni i jazdy konnej. Wiele pierścionków ma kształt końskiego kopyta, nawet jeden z naszyjników bardzo mocno do tego nawiązuje. Pomimo wysokich cen (pomiędzy 20, a 800 tys $) biżuteria cieszyła się dużą popularnością, a niektórzy klienci musieli czekać na swój naszyjnik, czy pierścionek nawet kilka miesięcy. Otrzymali je jednak w pudełeczkach ze skóry krokodyla.W materiałach prasowych Hermesa pojawił się następujący opis jednego z naszyjników: "Take (the) platinum Fouet necklace, entirely set with diamonds, which gives up the arms of brute force in a sparkling band that curls caressingly on the skin. This whip does not command but amorously cajoles. Volte and volte-face: the tables are turned, the whip is tamed and force transformed into beauty. Pleasure is the watchword, leavened by a lashing of wry humour". Kolekcja nazwana została Haute Bijouterie, czyli taki biżuteryjny odpowiednik haute couture- "outrageous designs with precious stones".
Vanessa Friedman tak tłumaczy różnicę pomiędzy Haute Bijouterie, a Haute Joaillerie:" (...) haute bijouterie (as opposed to haute joaillerie- the former starts with outrageous designs, the latter with mega stones)".
Warto przypomnieć również, iż wiele innych luksusowych domów mody posiada swoje kolekcje biżuterii. Np. pierwsze naszyjniki domu mody Chanel zostały zaprojektowane przez samą Coco w 1932 roku. W tym roku pojawić ma się specjalna kolekcja, upamiętniająca 80- lecie biżuterii Chanel. W maju dostępna będzie nowa kolekcja biżuterii Diora, zaprojektowana przez Victoire de Castellane. I na koniec najważniejsza wiadomość- Louis Vuitton otwiera w czerwcu na Placu Vendome nowy sklep poświęcony wyłącznie luksusowej biżuterii.

Ewa Bytomska

Comments

 1. Piękny artykuł, śliczna torebka, pieniądze dla nielicznych, ale nigdy, ale to nigdy nie będe zachwycać się czymś co jest wykonane z diamentów. Po prostu mieszkając zagranicą poznałam kolegów z Sierra Leone, więc dla mnie zawsze bardziej będzie błyszczeć szklana butelka po coca-coli niż jakikolwiek i skądkolwiek diament. Po prostu mam uprzedzenie do tych kamieni. Ktoś widzi na tej torebce dzieło sztuki a ja widzę na niej krew nie winnych ludzi !!!!!!!!! To tylko moje skromne zdanie mimo wszystko Twój blog - mój blog no 1. Pozdro Rakietko!

  ReplyDelete
 2. po obejrzeniu filmu Krwawy diament- miałam podobne odczucia, jednak nie mozna dac sie zwariowac ze kazdy z diamentow zostaje w ten sposob pozyskiwany ;-) buziaki

  ReplyDelete
 3. te wersje Birkin i Kelly to faktycznie juz tylko dla wybranych... Robia wrazenie i niewatpliwie to jubilerskie dziela sztuki.

  ReplyDelete
 4. No i bardzo ciesze że zrozumiałaś mój przekaz i koment i moje przesłanie i tyle chyba bo reszta zbedna... "Dzieciaki "jak bedziemy słuchać się Rakietki to wszyscy za 4 lata bedziemy zapi****lac w Birkinach ;);):D:D:D- takie tam wiosenno weekendowe przesłanko... Pokój ludziska!

  ReplyDelete
 5. Film bardzo dobry i wzruszajacy, ogladalas?

  ReplyDelete
 6. No to nie? Oglądałam! Wiesz jak to jest usłyszeć od dobrego kolegi, bardzo dobrego kolegi słowa:" Słuchaj Malwina to nie film to rzeczywistość"??? Ciężko wyobraź sobie że powstaje speedy lv ze sfastyką tak po prostu "bo taka moda" nosiłabyś?? To jest na takiej samej zasadzie Madziu łzy mi leciały same.... Po prostu mam kontakt cały czas z chłopakami z Sierra.. i opowiadali mi co się dzieję nooooooo........ Diament to ampułka z krwią://// ;(((((

  ReplyDelete
 7. Rozumiem i wierze w to co piszesz , nie sadze jednak ze to jedyna metoda tak jak wspomnialam jak ze wszystkim jest legalny i tzw czarny rynek . Pozdrawiam serdecznie

  ReplyDelete
 8. No ja też w to nie wierzę i wierzę że kiedyś nadejdzie dzień że wszystko się wyprostuje. Życze dla Twojego Krzysia i Dominika z okazji dnia facetów wszystkiego najlepszego, trzymajcie sie jesteście cudowni do kwadratu!!!!!!!!!!!!!

  ReplyDelete

Post a Comment

Popular Posts