Photography

Wiele razy pytałyście o zdjęcia, czym, jak obrabiać i tak dalej... Choć nie uważam się za eksperta w tej dziedzinie przedstawie Wam na czym pracujemy i jakich programów używamy.
Zacznijmy od aparatu. Ponieważ w zeszłym roku byłem bardzo grzeczny Mikołaj postanowił mi to wynagrodzić i pod choinką znalazłem swojego wymarzonego Canona 7D. Aparat robi fantastyczne zdjęcia a do najważniejszych jego zalet należy szybkość. Moim zdaniem jednak najważniejszym jest jednak obiektyw. Przy dobrym obiektywie uzyskacie naprawde doskonałe zdjęcia używając nawet najmniej zaawansowanych lustrzanek. My do portretów stosujemy obiektyw Canon EF 50mm f1.4 USM, który uważam za doskonały wybór dla każdego amatora. Jeżeli chcecie się fotografią portretową zająć profesjonalnie i nie przeszkadzają Wam bardzo wysokie koszta polecam obiektyw z serii L Canon EF 50mm f1.2L USM. Równie ważnym i nieodłącznym elementem powinna też być dodatkowa lampa błyskowa (na tą wbudowaną nie ma co liczyć). Rozszerza ona znacznie możliwość kreacji obrazu i pozwala na rozpoczęcie zabawy światłem. Ja do lampy używam również tak zwanego softboxu, który sprawia, że światło wydaje się bardzo naturalne. Jest to nieduży wydatek w porównaniu do możliwości jakie oferuje.
Co do obróbki zdjęć to używamy Lightroom lub Photoshop firmy Adobe w wersji CS5. Wydaje mi się jednak, że do prostej edycji zdjęć (przycięcie, zmiana kontrastu, drobny retusz) w zupełności wystarcza Photoshop Elements. Bardzo często, szczególnie w podróży do edycji używamy iPada i programów takich jak PhotoStudio HD czy Photo fx Ultra. Już nie długo ukazać się ma na to urządzenie rozbudowany Photoshop Touch, który z całą pewnością zastąpi wiele programów.
Życzę Wam wielu udanych eksperymentów z fotografią i zapewniam, że to wspaniałe, wciągające i dające wiele satysfakcji hobby.
KrzysztofComments

 1. Cieszę się, że mogłam dowiedzieć się czegoś więcej z tego postu mimo,że sama troszkę pstrykam ;) Jednak co Canon to Canon, mimo że sama mam Sony Alpha :D

  ReplyDelete
 2. wartościowy post - dziękuję :) // mój styl: http://stylecology.blogspot.com/

  ReplyDelete
 3. dzieki porzyda sie

  ReplyDelete
 4. Mamy ten sam aparat, jednak trzeba jeszcze mieć dobre oko i jakiś talent w tym kierunku:) Moim aparatem zdjęcia nie wychodzą tak ładnie!;)

  ReplyDelete
 5. Uważam, że dobry sprzęt to jedno, ale trzeba mieć jeszcze smykałkę, poczucie estetyki i chociaż podstawową wiedzę o fotografii.

  pozdrawiam

  ReplyDelete
 6. co to za porogram ten czarny na zdjeciu Madziu odpisz:)

  ReplyDelete
 7. Magdo, Krzysztofie a czy możecie polecić jakieś parametry lub nawet konkretny aparat ('cyfrówkę'), dla przeciętnego zjadacza chleba, który robi dobre jakościowo zdjęcia, chociaż trochę zbliżone do tych z lustrzanek? Z góry dziękuję za odpowiedź:)

  ReplyDelete

Post a Comment

Popular Posts