fEDORA ....

 Zaczynam powoli omawiać trendy nadchodzącego sezonu, bowiem jesień tuż tuż . Napiszę w co warto  sie zapotarzyć , co jest zdecydowanym ''must have'' sezonu oraz z czego rezygnujemy tej jesieni.


No i tak miłe panie kapelusze wróciły do łask !.
Najwięksi projektanci włączyli je do swoich kolekcji.
 Niestety ,często traktujemy ten fakt tylko jako stylistyczną ciekawostkę. Podejrzewam, że nasz obojętny stosunek do tego oryginalnego nakrycia głowy bierze się po prostu z niewiedzy: co, jak i kiedy nosić. Od zawsze uwielbiam te nakrycia głowy, niestety wiem też ,że budzą ogromne zdziwienie szczególnie na polskiej ulicy.
Kolekcja Gucci prezentuje klasyczne fedory i to właśnie one budzą mój zachwyt . Klasyczna wersja w oryginalnych barwach dodaje kreacjom pazura !Szykowny styl Hollywood lat 40-tych.


Kilka słów o słynnym fedorze ....
Kultowy model, upowszechniony przez gwiazdy kina (i filmowe sceny), w tym słynnego Bogarta w "Casablance". Brązową fedorę nosił również Harrison Ford jako Indiana Jones. Nazwę kapelusz zawdzięcza XIX-wiecznej sztuce Victoriena Sardou, w której główna bohaterka nosiła podobny model. Nazwa odnosi się praktycznie do każdego kapelusza wykonanego z miękkiego filcu, którego rondo można podwinąć do góry lub opuścić na oczy. Główka kapelusza również nie jest sztywna, na jej środku znajduje się miękkie wgłębienie, tzw. łezka (lub wydłużona bruzda). Dekoracyjnym elementem jest wstążka ze spłaszczoną kokardką. Fedory pojawiają się w niezliczonych interpretacjach (szerokość ronda, wstążki, wysokość główki, długość i głębokość "nacięcia" pośrodku)proponowanych przez różnych producentów.
Fedory ze średniej półki cenowej wykonywane są głównie z wełnianego filcu, podczas gdy za najlepszy surowiec uchodzi spilśniona sierść dzikiego królika (niegdyś bobra) - kapelusz z niego wykonany jest wyjątkowo miękki i pięknie się układa. Ważne: fedora to miękki model kapelusza, nosi się go więc podczas nieformalnych okazji. Dobrze współgra z dziennym garniturem i płaszczem.
Kapelusz ten stał się bardzo sławny i popularny w latach 70., kiedy w filmie pod tytułem "Borsalino" nosili go Jean-Paul Belmondo i Alain Delon.


Comments

  1. no wlasnie zawsze lubialam kapelusze chodz nieraz sie zastanawalam do czego je nosić czy pasuje itp.
    No niestety na polskich ulicach jest jakos inaczej kazdy z ogromna uwaga patrzy na kogos , :)

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular Posts